Nagroda Nobla z medycyny 2015

Nagrodzeni naukowcy opracowali terapie, które zrewolucjonowały leczenie najbardziej wyniszczających chorób pasożytniczych- malarię i filariozy. Jak podaje komitet przyznający Nagrody Nobla, William C. Campbell i Satoshi Omur zostali uhonorowani za odkrycie leku na choroby wywołane przez nicienie oraz Youyou Tu za odkrycia dotyczące nowych metod leczenia malarii.

William C. Campbell i Satoshi Omur odkryli nowy lek, Avermectin, za pomocą którego udało się znacząco obniżyć ilość zachorowań na ślepotę rzeczną oraz słoniowaciznę. Z kolei Youyou Tu zasłynęła odkryciem leku o nazwie Artemisinin, dzięki któremu zachorowania na malarię rzadziej kończą się śmiercią pacjenta.

PostDoc w Zakładzie Parazytologii

Poszukujemy naukowca na stanowisko typu PostDoc w grancie NCN Sonata Bis, oferujemy rozwojową pracę w kreatywnym zespole.

Nazwa jednostki: Zakład Parazytologii, Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski, Warszawa

Nazwa stanowiska: typu PostDoc
Wymagania:

- doktorat na kierunku przyrodniczym
- doświadczenie i samodzielność w pracy terenowej
- doświadczenie i samodzielność w pracy ze zwierzętami, także wolno żyjącymi
- doświadczenie w pracy w laboratorium molekularnym
- wysoka motywacja do rozwoju naukowego i osobistego
- umiejętność pracy w zespole, dyspozycyjność
- determinacja, zaangażowanie, samodzielność i wytrwałość
- bardzo dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie
- prawo jazdy i uprawnienia do pracy ze zwierzętami

Opis zadań:

Prowadzenie (planowanie i wykonanie) 3-letnich badań naukowych obejmujących:
- pracę w terenie: pozyskiwanie kleszczy, monitoring drobnych drapieżników (lisy, jenoty, borsuki), odłowy gryzoni i młodych drapieżników
- pracę w laboratorium molekularnym: izolacja, amplifikacja i identyfikacja materiału genetycznego patogenów z kleszczy i krwi żywicieli
- przygotowanie publikacji i prezentacji naukowych
Kierownikiem projektu jest dr hab. Anna Bajer, prof. UW.

Typ konkursu NCN: SONATA BIS – NZ
Termin składania ofert: 25 listopada 2015, 00:00
Forma składania ofert: pocztą, e-mail
Warunki zatrudnienia: umowa o pracę na okres 36 miesięcy, od 1 grudnia 2015

Dodatkowe informacje:

Zgłoszenia proszę przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. (dr hab. Anna Bajer, prof. UW)
Wymagane dokumenty (format PDF):
1. list motywacyjny - maks. 1 strona A4;
2. życiorys wraz z listą osiągnięć naukowych (certyfikaty językowe, działalność organizacyjna, dydaktyczna, udział w szkoleniach, konferencjach, publikacje, wyróżnienia, nagrody);
3. kopia dyplomu doktora i krótka informacja o pracy doktorskiej
4. informacje o pozanaukowych zainteresowaniach i osiągnięciach - maks. 1 strona A4;
5. kandydaci spoza Wydziału Biologii UW proszeni są o podanie danych kontaktowych (e-mail, adres) do dwóch osób ( z tytułem naukowym min. doktora hab.), które można poprosić o opinie o kandydacie

 

Propozycja doktoratu w Zakładzie Parazytologii

Poszukujemy doktoranta w grancie NCN Sonata Bis do projektu pod roboczym tytułem: ‘Ekspansja kleszcza łąkowego – monitoring zagęszczeń kleszczy i patogenów przez nie wektorowanych (Babesia canis, Rickettsia, Theileria spp.), oferujemy rozwojową pracę w kreatywnym zespole.

Nazwa jednostki: Zakład Parazytologii, Wydział Biologii, Uniwersytet Warszawski, Warszawa

Nazwa stanowiska: doktorant
Wymagania:

- ukończenie studiów II stopnia na kierunku przyrodniczym
- doświadczenie w i zamiłowanie do pracy terenowej
- predyspozycje do pracy ze zwierzętami, także wolno żyjącymi
- predyspozycje do pracy w laboratorium molekularnym
- wysoka motywacja do rozwoju naukowego i osobistego
- umiejętność pracy w zespole, dyspozycyjność
- determinacja, zaangażowanie, samodzielność i wytrwałość
- dobra znajomość języka angielskiego
- mile widziane prawo jazdy

Opis zadań:

Wykonanie 3-letnich badań do pracy doktorskiej:
- praca w terenie: pozyskiwanie kleszczy, odłowy drobnych gryzoni i pomoc przy odłowach drapieżników
- praca w laboratorium molekularnym: izolacja, amplifikacja i identyfikacja materiału genetycznego patogenów z kleszczy
- przygotowanie publikacji i prezentacji naukowych
Promotorem pracy będzie dr hab. Anna Bajer, prof. UW, kierownik projektu.

Typ konkursu NCN: SONATA BIS – NZ
Termin składania ofert: 25 października 2015, 00:00
Forma składania ofert: pocztą, e-mail
Warunki zatrudnienia: umowa o pracę na okres 36 miesięcy, od 1 listopada 2015

Dodatkowe informacje:

Zgłoszenia proszę przesyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. (dr hab. Anna Bajer, prof. UW)
Wymagane dokumenty (format PDF):
1. list motywacyjny - maks. 1 strona A4;
2. życiorys wraz z listą osiągnięć naukowych (certyfikaty językowe, działalność w kołach naukowych, udział w szkoleniach, konferencjach, publikacje, wyróżnienia, nagrody);
3. kopia dyplomu magistra
4. krótka informacja o pracy magisterskiej
5. informacje o pozanaukowych zainteresowaniach i osiągnięciach - maks. 1 strona A4;
6. kandydatki/kandydaci z innych jednostek niż Wydział Biologii UW proszeni są o dołączenie opinii opiekuna pracy magisterskiej lub innej osoby z tytułem naukowym min. doktora.

 

54 Dzień Kliniczny Parazytologii Lekarskiej

W dniu 15 maja 2015 roku w Łodzi odbył się Ogólnopolski Zjazd 54 Dzień Kliniczny Parazytologii Lekarskiej ‘Pasożyty i grzyby zagrożeniem dla zdrowia człowieka i zwierząt’, w którym udział wzięli pracownicy Zakładu Parazytologii. Wystąpienie prof. dr hab. Marii Doligalskiej poświęcone było znaczeniu terapeutycznemu makrobiota i mikrobiota. Prezentacja dr Małgorzaty Bednarskiej dotyczyła ryzyka występowania oportunistycznych zarażeń pasożytniczych u pacjentów w Polsce.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem konferencji (link). 

19 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

9 maja 2015 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się 19. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem tegorocznego Pikniku było „Światło”. Stanowisko Wydziału Biologii UW odwiedziły tłumy zwiedzających. Przedstawiciele Koła Naukowego Parazytologii oraz pracownicy i doktoranci Zakładu Parazytologii omawiali biologię kleszczy i ich odmienną wrażliwość na światło, porównywali kleszcza łąkowego Dermacentor reticulatus z kleszczem pospolitym Ixodes ricinus. Odbyły się także pokazy wybranych pasożytów. Wyjaśniono dlaczego zarówno pluskwa, jak i nicień jelitowy uciekają przed światłem, dlaczego larwy przywr opuszczają ślimaka dopiero pod wpływem światła oraz czy światło można uznać za czynnik odstraszający pasożyty. 

OPUS i SONATA BIS dla pracowników Zakładu Parazytologii

Dr Małgorzata Bednarska i dr hab. Anna Bajer uzyskały finansowanie projektów badawczych w ramach programów OPUS oraz SONATA BIS Narodowego Centrum Nauki. Zmiany patologiczne u matek i potomstwa w przebiegu transmisji pionowej Babesia microti w modelu eksperymentalnym będą obiektem badań zespołu dr Małgorzaty Bednarskiej. Tematem projektu dr hab. Anny Bajer jest eko-epidemiologia patogenów wektorowanych (Babesia, Theileria, Rickettsia) w strefie ekspansji kleszcza łąkowego Dermacentor reticulatus, a także zagęszczenie kleszczy, rezerwuar zoonotyczny i charakterystyka molekularna tych patogenów. Gratulujemy!

Noc Biologów 2015

9 stycznia Wydział Biologii UW po raz wtóry wziął udział w organizacji Nocy Biologów. Koło Naukowe Parazytologii zaprezentowało m.in.: preparaty makroskopowe tasiemców oraz preparaty mikroskopowe owsików czy włośnia w mięśniu. Dla najmłodszych przygotowano układankę, której celem było dopasowanie nazwy choroby do objawów, zdjęcia wywołującego ją pasożyta oraz profilaktyki. Zwiedzający dodatkowo mogli zapoznać się z chorobami przenoszonymi przez pasożytnicze owady tj. pchły i pluskwy. W związku z ogromnym zainteresowaniem w zeszłym roku ponownie przygotowano warsztaty pt: „ Znajdź mnie, jeśli potrafisz”- metody diagnostyczne stosowane w parazytologii.

więcej...